HTML

Úszóblog

Minden, ami az uszodák világában történik. Nem mindig minden elfogultság nélkül...

    Kövess minket Twitteren!

    Utolsó kommentek

    Megjegyzés

    Nem állok kapcsolatban sem a Magyar Úszó Szövetséggel, se senkivel az úszók közül. Az oldalt csak puszta lelkesedésből készítem. Az itt megjelenő információk csak annyira vehetők hitelesnek, mint bármi más az interneten:)

    Athén bajnokai

    2008.07.26. 18:17 :: menjus

    Ők nyertek 4 éve

    Férfiak:
    50 m gyors: Gary Hall Jr.
    100 m gyors: Pieter van den Hoogenband
    200 m gyors: Ian Thorpe
    400 m gyors: Ian Thorpe
    1500 m gyors: Grant Hackett
    100 m hát: Aaron Peirsol
    200 m hát: Aaron Peirsol
    100 m mell: Kitadzsima Koszuke
    200 m mell: Kitadzsima Koszuke
    100 m pillangó: Michael Phelps
    200 m pillangó: Michael Phelps
    200 m vegyes: Michael Phelps
    400 m vegyes: Michael Phelps
    4x100 m gyorsváltó: Dél-Afrika (Roland Schoeman, Lyndon Ferns, Darian Townsend, Ryk Neethling)
    4x200 m gyorsváltó: Egyesült Államok (Michael Phelps, Ryan Lochte, Peter Vanderkaay, Klete Keller)
    4x100 m vegyesváltó: Egyesült Államok (Aaron Peirsol, Brendan Hansen, Ian Crocker, Jason Lezak)

    Nők:
    50 m gyors: Inge De Bruijn
    100 m gyors: Jodie Henry
    200 m gyors: Camelia Potec
    400 m gyors: Laure Manadoue
    800 m gyors: Sibata Ai
    100 m hát: Natalie Coughlin
    200 m hát: Kirsty Coventry
    100 m mell: Luo Xuejuan
    200 m mell: Amanda Beard
    100 m pillangó: Petria Thomas
    200 m pillangó: Otylia Jedrzejczak
    200 m vegyes: Jana Klocskova
    400 m vegyes: Jana Klocskova
    4x100 m gyorsváltó: Ausztrália (Alice Mills, Lisbeth Lenton, Petria Thomas, Jodie Henry)
    4x200 m gyorsváltó: Egyesült Államok (Natalie Coughlin, Carly Piper, Dana Wollmer, Kaitlin Sandeno)
    4x100 m vegyesváltó: Ausztrália (Giaan Rooney, Leisel Jones, Petria Thomas, Jodie Henry)

    Szólj hozzá!

    Címkék: történelem athén2004

    Athéni krónika 2.

    2008.07.26. 18:02 :: menjus

    2004. augusztus 18. - 5. nap
    Röviden összefoglalva: Gyurta Dániel hős lett, igaz olimpiai bajnok nem... Bár Dani az előfutamban és az elődöntőben is győzni tudott, ezúttal akadt jobb nála. Kitadzsima nyeri az aranyat, de Danié az ezüstérem, míg a világcsúcstartó Hansennek csak a bronz jut. Nagy bravúr ez így is, nemcsak mi, az egész világ felkapta a fejét.
    200 m pillangón Risztov Éva tempózik a döntőben, de csak a nyolcadik helyen végez. Ő már alig várja, hogy vége legyen az olimpiának...
    Férfi 100 m gyorson hatalmas csatában Pieter Van den Hoogenban csap elsőként célba. Majd ismét magyar érdekeltségű számok: 200 m mellen Kovács Ági 5. idővel jut döntőbe, Cseh László pedig 200 m vegyesen biztosítja magának másnap estére a helyet.

    2004. augusztus 19. - 6. nap
    Négy századra a bronztól, hat századra az ezüsttől. Ennyivel maradt le Cseh László az éremtől. A beérkezés pillanatában még ő is azt hitte, megvan az érem, csalódott volt, pedig Darnyi Tamás 13 éves országos csúcsát is megdöntötte.
    Kovács Ági viszont oda meg vissza volt az örömtől a 200 m mellen elért ötödik hely után.
    Az elődöntőkben Verrasztó Evelyn volt érdekelt 200 m háton. Takács Krisztián és Gáspár Zsolt sajnos már a selejtezők során elvérzett, Risztov Éva pedig el sem indult 800 m gyorson.
    Nemzetközi viszonylatban a férfi 200 m hát döntője borzolta a kedélyeket. A versenyt Aaron Peirsol nyerte méghozzá tetemes előnnyel, majd szabálytalan forduló miatt kizárták. Néhány percig az osztrák Markus Rogan örülhetett az olimpiai bajnoki címnek, végül mégis Peirsol nyakába akasztották az aranyérmet. Noha senki sem vitatta a szabálytalanságot, a jegyzőkönyv helytelensége miatt visszavonták a diszkvalifikációt.


     

    2004. augusztus 20. - 7. nap
    Pénteken Kis Gergő az 1500 m gyorson, Miskovicz Zsuzsanna pedig 50 méter gyorson búcsúzott az elődöntőben. A férfi 4x100 m-es vegyesváltó viszont bejutott a másnap esti döntőbe. Az esti program így magyarmentes volt. A nap nagy kérdése közé tartozott, hogy nyer-e újabb aranyat Michael Phelps 100 m pillangón. Nemcsak az ötödik arany sorsáról volt szó (200 és 400 m vegyesen, 200 m pillangón és 4x200 m-es gyorsváltó tagjaként már diadalmaskodott), hanem 4x100 m vegyesváltóbeli indulásról. Az elődöntőben Phelps úszott pillangón, a döntőbeli helyet előzetesen a világcsúcstartó Crockernek szánták. Hacsak Phelps nem nyer a 100 m pillangó döntőjében. És nyert. Ezzel ötre bővítette az aranykollekciót.


     

    2004. augusztus 21. - 8. nap
    Az utolsó napra egy maratoni egy sprint szám és a két vegyesváltó jutott. 50 m gyorson Inge De Bruijn egy arannyal búcsúzik utolsó olimpiáján, 1500 m gyorson pedig esélyeshez méltóan Grant Hackett viszi haza a legfényesebb érmet. A női 4x100 m-es vegyesváltó az ausztrálok győzelmével zárul. Az olimpia zárószáma a férfi 4x100 m-es vegyesváltó. És az újabb nagy kérdés megnyeri-e nyolcadik érmét Michael Phelps, ráadásul úgy, hogy a lelátóról nézi végig a döntőt. Bár a 100 m pillangón aratott győzelmével jogosult lett volna a döntőbeli szereplésre, átengedte azt barátjának, az amúgy világcsúcstartó Ian Crockernek. Mivel az előfutamban Phelps úszott, ha a váltó nyer (vagy érmet szerez) ő is megkapja azt. És a srácok megnyerik neki. 6 arannyal és 2 bronzzal zár az amerikai úszózseni. És mieink? Merthogy ők is úsznak ám. A hetedik helyen zárnak, már az is nagy szó, hogy itt lehettek a döntőben.
    Egy ezüst, egy bronz ez hát az athéni nyolc nap mérlege.

    Szólj hozzá!

    Címkék: történelem athén2004

    Athéni krónika

    2008.07.25. 18:02 :: menjus

    Négy éve történt

    2004. augusztus 14. - 1.nap
    A legjobban várt számmal, a férfi 400 m vegyessel kezdődött az athéni olimpia az uszodában. Kiderül végre, hogy Cseh László, azok után, hogy július 21.-én lábát törte a balatonfűzfői strandon, mit tud kezdeni a földönkívülinek is nevezett amerikaival: Michael Phelpsszel.
    Laci a táv első felét jól bírja, szinte századra ugyanazt ússza, mint egy évvel előtte Barcelonában, ahol ezüstérmes lett Phelps mögött és Európa-csúcsot úszott. Igen ám, de akkor egészséges volt mindkét lába. Jön a mellúszás, a nagy vízválasztó. Itt viszont Cseh elfárad, Eric Vendt és Boggatio is nagyon feljön rá. Gyorson Vendtet már nem tudja visszatartani, az olaszt viszont igen. Bronzérem. Az első magyar érem Athénban. Phelps amúgy világrekorddal nyer. Ő így szokott.
    Jön a női 400 m vegyes Risztov Évával, ahol szintén ezüstéremben bízunk. Pillangón Risztov vezet, háton már Klocskova. De jön az a fránya mellúszás... Nemcsak Klocskova, hanem az amerikai Sandeno mögött is lemarad, gyorson pedig az argentín Bardach is lehajrázza. Negyedik hely.
    Bodor Richárd az elődöntőig jutott 100 méter mellen. Jakabos Zsuzsi pedig már a 400 m vegyes selejtezőjében búcsúzott, akárcsak 100 méter pillangón Boulsevicz Bea, 400 méter gyorson pedig Kiss Boldizsár.



    2004. augusztus 15. - 2. nap
    Csendesre sikeredett magyar szempontból az olimpia második estéje, a legfőbb döntőesélyesünk Risztov Éva ugyanis csak 15. lett a 400 m-es női gyorsúszás selejtezőjében. Nagyon megviselte az előző esti kudarc, és erre a gyors is ráment. Risztov Évi már ekkor az Athén utáni hosszabb pihenőn gondolkodik. Cseh Lacinak viszont sikerül beúsznia magát a másnapi 100 m hát döntőjében, ráadásul az előfutamban országos csúccsal csap célba. Kovács Áginak a 100 méter mell elődöntőjéig sikerül jutni, de a legjobb nyolcba már nem fér be. Nemzetközi viszonylatban nézve érdekesség, hogy a férfi 4x100 m-es gyorsváltót a Dél-Afrikaiak nyerik, az amerikaiaknak - és így Michael Phelpsnek - csak a bronzérem jut. -1 arany.

    2004. augusztus 16. - 3.nap
    Az első magyar érdekelt az olimpia harmadik estéjén Cseh László, aki a 100 méter hát döntőjében úszik. Cseh 50 méternél még 4., de a fordulóból elég rosszul jön ki. Hatalmas tumultus a célbaérkezésnél, az amerikai Peirsol nyer, Markus Rogan a második, Cseh Laci pedig hatodikként csap célba - országos csúccsal.
    Kovács Ági a nyolcadik helyen beússza magát a 200 m vegyes másnapi döntőjébe.
    Az előfutamokat sem élte túl azonban 200 m pillangón Kolozár Dávid és 200 m gyorson Hosszú Katinka.
    A legizgalmasabb pontja a hétfő estének a férfi 200 m gyors döntője: Thorpe, Hoogenband és Phelps összecsapása. A nagy Thorpe-Phelps párbaj elmarad, az ausztrál simán nyeri az aranyat, második Hoogenband, Phelpsnek csak a bronzérem jut. Ezzel eldőlt, Phelps nem nyer hét aranyat Athénban.

    2004. augusztus 17. - 4. nap
    Gyurta Dani bemutatkozik a világnak azzal, hogy első helyen jut tovább a 200 m mell selejtezőjéből maga mögött hagyva a világcsúcstartó Hansent, és a világbajnok Kitadzsimát is. Majd mindezt tetézi azzal, hogy ugyanezt a bravúrt megismétli este is az elődöntőben. Úgy, hogy 100 méternél még csak hatodik. Félelmetes hajrája van. Korántsem mellékesen 12 éves országos rekordot dönt meg ezen az estén.
    A nap másik hőse Kovács Ági a 200 méter vegyes döntőjében villog: a döntőben éppen, hogy csak befért a nyolcadik helyen, de itt már erőteljesebb sebességre kapcsol, a 4. helyen ér célba. Ő egy 11 éves országos csúcsot ad át a múltnak - Egerszegi Krisztináét.

    Szólj hozzá!

    Címkék: történelem athén2004

    Hírek a nagyvilágból...

    2008.07.24. 14:30 :: rathia

    Még 15 nap a pekingi olimpiáig…

    Köztudott, hogy az amerikai úszók rekorddöntésre készülnek Pekingben, legalábbis Natalie Coughlin és Michael Phelps érmek tekintetében biztosan.

    Michael Phelps már az athéni olimpián is szembeszállt a Mark Spitz féle nyolcérmes csúccsal, ott azonban „csak” hat aranyéremig és két bronzéremig jutott. Idén többen nagy esélyt látnak arra, hogy Phelps álma teljesülhet. Sokan verhetetlennek tartják a világklasszis úszót, többek közt Ian Pope is, aki az ausztrál csillag Grant Hackett edzője.

    „Meg vagyok győződve róla, hogy minimum beállítja a rekordot. A legjobb úszó, akit valaha láttam. Tökéletes. Mentálisan jó, technikailag kiemelkedik az egész mezőnyből. Briliáns versenyző, a nyomába sem érhetnek” – mondta.

    Vannak azonban kétkedők is, mégpedig az élen nem más áll, mint a már visszavonult klasszis Ian Thorpe hitetlenkedik Phelps nyolcasában.

    „Ha van úszó ezen a bolygón, aki képes Mark Spitz rekordjának megdöntésére, akkor az Phelps. Szomorú, de nem hiszek benne, hogy sikerül neki” – nyilatkozta Thorpe.

    Michael Phelps ugyanazon a távokon áll rajthoz, mint négy éve a görög fővárosban. 200 és 400 vegyesen, 100 és 200 pillangón, 200 gyorson és három váltóban célozza meg az aranyat – a rekorddöntéshez százszázalékos teljesítményt kell nyújtania.

    Az ötszörös olimpiai bajnok Thorpe szerint a kemény konkurencia lehet elsősorban az akadálya a rekorddöntési kísérletnek.

    „Meg kell nézni az egyes számokat, amikben indul. Nem annyira domináns már, mint Athénban, és elképesztően erősek az ellenfelei” – mondta.

    „200 méter vegyesen például négy éve sokkal nagyobb előnye volt a többiekkel szemben, most már nem számíthat arra, hogy fölényesen nyer. Nagyon nehéz dolga lesz. A legjobbakat kívánom neki, szeretném azt látni, hogy sporttörténelmet ír. De azt hiszem, nem jön össze neki” – tette hozzá.

    Mindeközben ahogy arról tegnap már szó esett az ausztrál válogatott klasszisa Grant Hackett harmadszor száll vízbe zsinórban az egymás után következő olimpiákon, hogy 1500 méter gyorson újabb aranyérmet gyűjtsön be.

    Bizonyára a következő sorok elolvasása után mindenki egyetért a véleménnyel, miszerint Hackett nem babra játszik, hiszen mindenféle óvintézkedést megtesz annak érdekében, hogy ennek a harmadik olimpiai győzelemnek semmi sem állhassa útját;

    Az ausztrál úszó repülőútjain maszkot visel, nem iszik nyitott üvegekből, illetve nem érint meg semmilyen korlátot, vagy kilincset, fertőzéstől tartva.

    „Grant rettentően óvatos. Lehet, hogy túlzónak tűnnek az óvintézkedései, de mindenképpen egészséges akar maradni. Még sosem sikerült ennyire jól a felkészülése, és ez nagyon fontos a számára. Eddig minden remekül ment, meglátjuk, Pekingben is így lesz-e” – nyilatkozta edzője Ian Pope.

     

    Némi fekete árnyék is vetül az úszás világára, hiszen a napokban Jessica Hardy amerikai úszónő doppingtesztje pozitív lett. Ezzel természetesen veszélybe került részvétele a pekingi játékokon.

    Az amerikai válogatóversenyeken levett A-minta tiltott anyagot mutatott ki a sportoló szervezetében, és az nbcolympics.com internetes oldal értesülése szerint az ellenpróbaként használatos B-minta vizsgálata ugyanilyen eredményt hozott. –nyilatkozta egy neve elhallgatását kérő tisztségviselő a Swimming Word magazin internetes honlapján.

    Jessica Hardy 50 gyorson és 100 mellen szállna medencébe augusztusban, valamint fontos embere lenne a 4X100 méteres amerikai vegyes váltónak is.

    Sem a WADA, sem a FINA nem volt hajlandó kommentálni a hírt, csak annyit jelentettek be, hogy ha valóban pozitívak lettek a tesztek, arról az USA antidopping ügynökségétől várják majd a hivatalos értesítést. Az antidopping ügynökség pedig hivatalosan még nem jelentett be semmit az ügyben. Az USA úszócsapat vezetője és Hardy edzője elérhetetlen volt, Hardy pedig az eredmények hallatán elhagyta az olimpiai csapat edzőtáborát és ügynökén keresztül csak annyit üzent, hogy visszautasítja a vádakat.

    Az úszónő a doppingvizsgálat megállapítása ellen amerikai döntőbíróságnál, illetve a lausanne-i székhelyű nemzetközi Sportdöntőbíróságnál (CAS) is fellebezhet. Utóbbi határozata véglegesnek és kötelező jogi érvényűnek számít.

    Ha most bebizonyosodik, hogy doppingvétséget követett el, az USA már nem nevezhet helyette másik úszót az olimpiára, mert a nevezésekre vonatkozó határidő július 21-én lejárt.

     

     

     

     

     

     

     

    A képen Jessica Hardy

    Szólj hozzá!

    Címkék: amerika nagyvilág ausztrália dopping peking2008

    Ausztrália úszói

    2008.07.23. 18:01 :: rathia

    Még 16 nap a pekingi olimpiáig…

    Ausztrália úszói is szép számban megmérettetnek majd a pekingi olimpián, 42 fő, húsz férfi és huszonkét hölgy kvalifikálta magát az augusztus 8-án kezdődő játékokra. 

    Ámde egy versenyző óriási baklövést követett el, mely az olimpiai részvételébe került. Nick D’Arcy olyannyira megörült annak, hogy sikerült bekerülnie az olimpiai csapatba, hogy rögtön meg is ünnepelte azt sporttársaival. Az öröm azonban balszerencsésen sült el, D’Arcy összekülönbözött a szintén úszó Simon Cowley-val, aki súlyos sérüléseket szenvedett a verekedés során; eltört az álkapocscsontja, az orrcsontja, és több más csontja megrepedt. A Nemzetközi Sportdöntőbíróság (CAS) eltiltotta az úszót, aki 100 illetve 200 méteres pillangón szállt volna medencébe élete első olimpiáján. Tettéért a bíróság előtt is felelnie kell.

    A csapatban résztvevők között több olyan úszó van, akik jó eséllyel indulnak csatába az aranyéremkért, még akkor is, ha csodabogaruk Ian Thorpe már visszavonult a versenyzéstől. Grant Hackett, Adam Pine, Ashley Callus, és Leisel Jones neve biztosan mindenki számára ismerős. 

    Mi sem bizonyítja ezt jobban, minthogy Grant Hackett az 1500 méter és 800 méter gyorsúszás királya, a hétvégén rövidpályás világcsúcsot úszott Melbourne-ben, Victoria állam bajnokságán, 7: 23: 42 perces idővel. Hackett, a pekingi játékokon: 1500 méteren szeretne győzelmet aratni, mely ha sikerül neki, ő lenne az első férfi úszó, aki egymást követő három olimpián ugyanabban a számban aranyérmet szerez.

    A kiküldöttek végleges névsora a következő képen alakult: 

    Nők: Angie Bainbridge, Bronte Barratt, Cate Campbell, Alicia Coutts, Lara Davenport, Sophie Edington, Sally Foster, Felicity Galvez, Samantha Hamill, Belinda Hocking, Leisel Jones, Linda MacKenzie, Alice Mills, Meagen Nay, Kylie Palmer, Shayne Reese, Stephanie Rice, Jessicah Schipper, Melanie Schlanger, Emily Seebohm, Libby Trickett, Tarnee White.

    Férfiak: Grant Brits, Leith Brodie, Ashley Callus, Ashley Delaney, Nicholas Ffrost, Grant Hackett, Andrew Lauterstein, Kenrick Monk, Patrick Murphy, Travis Nederpelt, Kirk Palmer, Adam Pine, Brenton Rickard, Christian Sprenger, Nic Sprenger, Craig Stevens, Hayden Stoeckel, Eamon Sullivan, Matt Targett.

    A team legfiatalabb tagja Emiliy Seebohm a maga 15 évével, az ország legidősebb indulója pedig Adam Pine, aki 35-ik életévét töltötte.

     

    Szólj hozzá!

    Címkék: ausztrália peking2008

    Amerika álmodik...

    2008.07.23. 10:00 :: rathia

    Még 16 nap a pekingi olimpiáig...

    A világklasszis Michael Phelps után, itt van most egy hölgy honfitárs is, aki rekordot szeretne beállítani az alig három hét múlva kezdődő olimpián. Míg Phelps, hogy megdöntse Mark Spitz rekorját nyolc olimpiai számban kvalifikálta magát, Natalie Coughlin hat érmet szeretne hazavinni.

    A 25 éves sportolónő, ha megvalósítja célját, a német Kristin Otto egyéni csúcsát állítaná be, aki 1988-ban Szöulban szerzett hat bajnoki címet.

    Coughlin ezzel valamennyi sportágat figyelembe véve minden idők legeredményesebb amerikai sportolónője lehet, az egy olimpián nyert érmeket tekintve.

    A pszichológus végzettséggel is rendelkező úszónő három egyéni - 100 m háton (a válogatón 58: 97-es idővel világcsúcsot repesztett), 100 gyorson és 200 vegyesen - és három váltószámban tervezi az indulását. Hátúszásban címvédőként és világcsúcstartóként abszolút favoritnak számít 100 méteren, a másik két egyéni számban viszont komoly riválisai vannak.

    Coughlin egyébként eredetileg még 100 m pillangón is szeretett volna indulni, és bár a tavalyi világbajnokságon harmadik lett ebben a számban, korábbi tapasztalatai meggyőzték arról, hogy ne vállalja túl magát.

     

    Kristin Otto

    és

    Natalie Coughlin

    Szólj hozzá!

    Címkék: amerika peking2008

    Az a végzetes július 21...

    2008.07.21. 11:23 :: menjus

    Négy éve történt...

    Négy évvel ezelőtt Cseh László élete első olimpiájára készült. Éjjel-nappal edzett, nem focizott, nem fürdött a Balatonban, nehogy valami baj történjen. A balatonfűzfői strandon mindössze egyetlenegy lépcső volt, azon sikerült Lacinak megcsúsznia. És a következmények már bőven kimerítették a baj fogalmát....
    Először nem is gondolta, hogy súlyosabb sérülés lesz. De a lába megtagadt és már vitték is a veszprémi kórházba, ahol lábközépcsonttörést állapítottak meg. Hat hét... Ennyi kellene normál esetben a gyógyuláshoz. Erre azonban nem volt idő, hiszen az olimpiáig már egy hónap sem volt hátra. Lacit Pestre vitték és a sportkórházban megműtötték. Alig hat nappal a törés után már újra vízben volt. Augusztus 14-én pedig rajtkőre állt Athénban. Egészen a törésig minden arról szólt, hogy vajon Lacinak sikerül-e legyőznie, Michael Phelpset. Július 21.-e végleg eldöntötte a kérdést: az amerikai úszózsenit 2 egészséges lábbal is nehéz (egyesek szerint talán lehetetlen) legyőzni, hát még egy egészségessel, meg egy töröttel. Laci 400 m vegyesen harmadik lett. Ha nincs a törés az ezüstérme garantált, így viszont a dobogóért is kínkeservesen meg kellett szenvednie. Talán ha nem rögtön az első nap van a 400 vegyesen, jobb időt tudott volna úszni. Ahogy teltek a napok és a versenyek, egyre jobban ráérzett az ízére ezt bizonyítja a 100 háton elért hatodik és a 200 vegyesen elért negyedik hely is. Vagy talán a ránehezedő nyomás enyhülése javított az állapotán.
    Most, négy évvel később Laci ismételten remek formában van, ezt bizonyítja a nemrég úszott Európa-csúcs 400 m vegyesen és a rengeteg országos csúcs. Már csak a lépcsőkre kell vigyáznia.

    Szólj hozzá!

    Címkék: athén2004 csehlászló

    süti beállítások módosítása